30 lat Diversey w Polsce – długoletnia współpraca z firmą SFINKS

logo sfinks

 

Z okazji 30-lecia Diversey w Polsce poprosiliśmy naszych partnerów biznesowych aby podzielili się z nami swoimi wartościami biznesowymi oraz powiedzieli co sprawiło, że staliśmy się partnerem biznesowym godnym zaufania?

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, w który specjalnie dla nas Pani Iwona Górnicka w Grupie Sfinks Polska, pełniąca funkcję Doradcy Zarządu/Pełnomocnika ds. HACCP, podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat naszej współpracy, w rozmowie

z Tomaszem Mamińskim z Diversey Polska.

DSC06113-2

Iwona Górnicka, Doradca Zarządu/Pełnomocnik ds. HACCP

Zapytaliśmy:

 

  • Od wielu lat Sfinks Polska prężnie się rozwija na rynku. Co stoi za tym sukcesem?

Najcenniejszym kapitałem Sfinks Polska jest nasz zespół, ludzie. To dotyczy zarówno centrali, jak restauracji. Pracowitość, pomysłowość i lojalność tej dużej grupy pracowników oraz parterów franczyzowych pozwala nam iść do przodu, ale też pokonywać problemy. Okresem próby był zwłaszcza czas pandemii oraz wielomiesięcznego lockdown dla gastronomii. Mimo tych kłopotów nasza sieć przetrwała największe wyzwania, a dodatkowo w ramach spółki rozwinęliśmy nowe segmenty sprzedaży, jak delivery czy dania gotowe. Nasz zespół ma dziś unikatowe kompetencje w dziedzinie zarządzania gastronomią, budowania nowych marek gastronomicznych – stacjonarnych i działających wirtualnie oraz skalowania biznesu. Innym ważnym i cennym aktywem Sfinks Polska są silne i rozpoznawalne marki gastronomiczne, na czele ze SPHINX, które przez lata zbudowały grono lojalnych klientów.

Z naszego programu lojalnościowego Aperitif korzysta ponad 400 tysięcy osób i ciągle przybywają nam nowe rejestracje. To z kolei ułatwia nam rozwój sieci i pozyskiwanie partnerów do współpracy franczyzowej. Nierzadko zgłaszają się do nas osoby, które już prowadziły własny biznes gastronomiczny, gdyż widzą zalety działania w silnej sieci, zwłaszcza po okresie próby w ostatnich latach ograniczeń. Co nas szczególnie cieszy, nasi dotychczasowi franczyzobiorcy otwierają z nami kolejne restauracje na bazie naszego portfolio marek i chcą z nami rozwijać swój biznes. Każdorazowo jednak poświęcamy bardzo dużo uwagi, wybierając partnerów do współpracy i lokalizacje, w których chcą pracować. Dbamy o to, by franczyzobiorca miał realną perspektywę osiągnąć z nami sukces, co przekłada się na wyniki poszczególnych restauracji i efektywność sieci. Wszystkie te elementy stanowią o sile i potencjale Sfinks Polska.

 

  • Nie tylko kwestie dobrego zarządzania marką przyciąga Konsumentów. Co dodatkowo przemawia za bardzo wysokim standardem w restauracjach?

Na wysoki standard w restauracjach składa się cały zestaw elementów, w tym wielu naszych autorskich rozwiązań, wypracowanych przez lata zarządzania naszymi różnymi sieciami. Zawsze bardzo dużą wagę przykładaliśmy

do utrzymania jednolitych, powtarzalnych standardów w restauracjach. To jest jednocześnie chyba największą trudnością w zarządzaniu siecią, bo dużo kwestii na raz musi na to zapracować. Począwszy od dostaw centralnych, poprzez procedury dla personelu, wystrój lokali, po narzędzia informatyczne. Ale najlepszy nawet system pozostanie taki tylko na papierze, jeśli nie będzie akceptowany przez ludzi, którzy mają go wprowadzać w życie. To zrozumienie powinno się zrodzić już na wstępnym etapie, przed nawiązaniem formalnej współpracy z partnerem franczyzowym, który będzie prowadził restaurację. Kiedy wszystko jest jasne i jest zgoda oraz wola współpracy na określonych warunkach, to można oczekiwać powodzenia przedsięwzięcia.

 

  • W jaki sposób bezpieczeństwo żywności w sieci jest weryfikowane i jakie ,,narzędzia'' w tym pomagają?

Najważniejszym narzędziem kontroli bezpieczeństwa żywności w sieci Sfinks jest wdrożony system HACCP, który ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń i wskazuje sposoby ich eliminacji oraz programy wstępne Dobra Praktyka Higieniczna GHP i Dobra Praktyka Produkcyjna GMP.

Skutecznie i dobrze działający HACCP wymaga systematycznej oceny. W restauracjach sieci prowadzi się bieżącą weryfikację systemu oraz okresowe oceny w formie audytu wewnętrznego. Bieżąca weryfikacja polega na codziennej ocenie funkcjonowania poszczególnych obszarów związanych z systemem HACCP przez restauratora, szefa kuchni i menedżera. Ocena okresowa jest realizowana cyklicznie przez doświadczonych audytorów wewnętrznych.

Na podstawie bieżącej i cyklicznej oceny funkcjonowania systemu opracowuje się m.in. programy szkoleń i identyfikuje potrzeby zmian w dokumentacji.

W ramach weryfikacji dostawców wykonujemy także cykliczne audyty bezpośrednio w ich zakładach produkcyjnych we współpracy z naszym głównym logistą Eurocash. Jesteśmy bardzo wymagającymi klientami w zakresie jakości wyrobów i standardów produkcyjnych. Współpracujemy także z laboratoriami zewnętrznymi w zakresie badań mikrobiologicznych.

 

  • Rozumiem, że w całości dobrze dobrana technologia związana z myciem oraz dezynfekcją pomaga w codziennym dbaniu i gruntuje zaufanie Konsumenta?

Mycie i dezynfekcja powierzchni, sprzętów, elementów wyposażenia odbywa się zgodnie z instrukcjami w Księdze Higieny, która zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania czystości w restauracji opisane w Planach Higieny oraz szczegółowych instrukcjach.

Celem Księgi Higieny jest regularne prowadzenie procesów mycia i dezynfekcji w określony sposób przy użyciu odpowiednich, przeznaczonych do tego celu środków chemicznych z zachowaniem zasad BHP. Stosujemy środki chemiczne z tzw. „najwyższej półki” firmy Diversey. Ich jakość i skuteczność daje gwarancję, że bezpieczeństwo żywności będzie zapewnione na każdym etapie łańcucha technologicznego. Dużym wsparciem

są także cykliczne wizyty serwisowe techników Diversey Polska, którzy sprawdzają m.in. systemy dozujące środki chemiczne.

  • W jaki sposób będziecie Państwo dalej poszerzać proces bezpieczeństwa w sieci?

Robimy to równolegle na kilka sposobów. Przede wszystkim poprzez ciągłe doskonalenie wdrożonego systemu HACCP oraz programów GHP czy GMP. Równolegle prowadzimy szeroki system szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych, również przy udziale Diversey. Zamierzamy kontynuować regularne audyty wśród dostawców, by czuwać nad bezpieczeństwem oraz wysoką jakością produktów żywnościowych, które trafiają do naszych sieci.

Co więcej, planujemy optymalizację narzędzi kontrolnych audytu - aktualnie testujemy różne rozwiązania informatyczne w tym zakresie. Nadrzędnym celem tych wszystkich działań jest maksymalizacja bezpieczeństwa i zadowolenia naszych gości, którzy odpłacają się nam z kolei swoją lojalnością.

 

***

 

Grupa Sfinks Polska zarządza 123 lokalami gastronomicznymi na terenie Polski, w tym siecią 76 restauracji Sphinx (segment casual dining), 39 pubami Piwiarnia Warki (segment gastro pubów), 6 restauracjami Chłopskie Jadło (segment casual dining) Spółka prowadzi też sprzedaż w dostawie w oparciu o marki dostępne tylko w dowozie takie jak The Burgers, Och! PITA, Yolo Chicken czy Da Mamma. Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Sfinks Polska jest jednocześnie trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce.

 

Dziękujemy SFINKS POLSKA za wspólną historię, którą tworzymy razem.

logo sfinks

 

Zapraszamy do przeczytania kolejnych wywiadów z naszymi Partnerami Biznesowymi.